МЛАД ОТВОРЕН ТЕАТАР

46. МОТ импресум

Организатор:
ЈУ Младински културен центар – Скопје

MOT тим:
Ruse Arsov, Vancho Bogoev, Filip Nikolovski, Margarita Arsova,  Kiril Mechalov, Kristina Gorovska, Martina Petreska,  Vladica Mladenovski – Grga, Sonja Ismail, Ana Zafirova, Emilija Chochkova, Biljana Tanurovska – Kjulavkovski, Emil Lazarevski,Tamara Jolevska Popov, Darko Spasov, Istok Ulchar,  Nenad Trifunovski, Erik Omeragikj, Kire Donev, Marija Mladenovska Mitrovska, Jasminka Tancheva, Suzana Klekachkoska Mitrikjeska, Stojanka Zerzerva, Sasho Todorovski, Ljubomir Chupevski, Vlado Stojanovski,  Denis Paljos, Djevair Mamuti, Ilcho Krstevski, Jovan Maleski, Abduramani Nehar, Brane Apostolovski

Во соработка со:
Македонски народен театар, Драмски театар Скопје, Турски театар, Локомотива – Центар за нови иницијативи во уметноста и културата, Дом на АРМ

Покровители:
Град Скопје,  Министерство за култура на РСМ

Контакт:
ЈУ Младински културен центар
МОТ фестивал
кеј Димитар Влахов 15
МК 1000 Скопје
+38923115225
contact@mot.com.mk

www.mot.mk
www.mkc.mk

Билетарница МКЦ:

+389 71 305695
bileti@mkc.mk

MOT’s THEATRE FAMILY:

The Drama Studio Theatre Company, London, England; Atelje 212, Belgrade, Serbia; Theatre Pekarna, Ljubljana, Slovenia; Chamber,Theatre 55, Sarajevo BIH; Slovenian National Theatre, Ljubljana, Slovenia; Theatre Company “Kokolemoko”, Zagreb, Croatia; Els Comediants, Barcelona, Spain; Farid Chopel’s Theatre Company, Paris, France; Theatre Company SUN-3, San Francisco, USA; Student,Theatre Lero, Dubrovnik, Croatia; Teatro Stabile dei Pupi, Palermo, Italy; Theatre of Mask and Movement, Sarajevo, BIH; Theatre,Thespisian Train, Maribor, Slovenia; Theatre ITD, Zagreb, Croatia; Student Theatre Daska, Sisak, Croatia; Academic Theatre Promena,Novi Sad, Serbia; Naja Theatre, Delhi, India; Teatr Novy, Poznan, Poland; Theatre du Chapeay rouge -TEP, Paris, France; Experimental Theatre Glej, Ljubljana Slovenia; Theatre Between Lines, Zurich, Switzerland; Dubrovnik Summer Festival/Company Lift, Zagreb, Croatia;Godot-Fest, Belgrade, Serbia; Kugla Glumiste, Formation Uljesura, Zagreb, Croatia; National Theatre – Drama, Bamoko, Mali; Rainbow Theatre, Paris, France; Trickster Theatre Co, London, England; A Necessary Angel Theatre Company, Toronto, Canada; SKC (Student Cultural Centre), Belgrade, Serbia; La compagnie Jerome Deschamps, Paris, France; Dodest Theatre, Podgorica, Monte Negro; Youkiza, Tokyo, Japan; Moebius, Toronto, Canada; La.A Theatre works, Los Angeles, USA; UNAM, Mexico City, Mexico; Academic Stage Obala, Sarajevo; BIH, Russian University of Theatre Arts (GITIS), Moscow, Russia; Theatre of Shadows, Istanbul, Turkey; National Theatre, Subotica + YU FEST, Serbia; Cosmo Kinetic Theatre, Ljubljana, Slovenia; BITEF Theatre, Belgrade, Serbia; Natioan Theatre Bucharest, Romania; National Theatre, Tirana, Albania; National Theatre Ivan Vazov, Sofia, Bulgaria; , Dance Company, London, England; COI, Munich, Germany; De Wassen Neus, Amsterdam, Netherlands and MOT, Skopje, Macedonia; Dan Puric Company, Bucharest, Romania; Theatre Company Gadina, Russia/Netherlands; Volcano, Cardiff, United Kingdom (Wales); Theatre Specchi e Memorie, Italia; Teatre Dah, Belgrade, Serbia; Dance Theatre ARTUS, Budapest, Hungary; Theatre Carambole, Switzerland; Theatre Company Joker, France; Anatoli Vasilev’s Theatre – School of Drama Arts, Moscow, Russia; Plasticiens Volants, Lunen, France; Theatre Montazstroj, Zagreb, Croatia; Theatre Mask, Bucharest, Romani; Verdensteatret, Norway; Tanz*Hotel, Vienna, Austria; Stockholm City Theatre, Stockholm, Sweden; Intercult, Stockholm, Sweden; Compagnie Silenda, France; Zodiac Presents, Finland; Odin Teatre, Holstebro, Denmark; Coreoarte, Caracas, Venezuela; Kulturetage, Oldenburg, Germany; Atelier Q, Tokio, Japan; Artus Theatre, Budapest, Hungary; Theatre de Complicite, London, England; 7 Stages & Open Theatre, USA; Theatre Rinko-Gun, Tokio, Japan; Attis Theatre, Athens, Greece; Male Balet Valery Mihaylovski, Russia; Tidsrom Teater, Norway; Commedia dell arte; Eugenio Allegri, Italia; Cie Maripaule B. – Philippe Goudard, France; Kum, Pan, Ya…, Istanbul, Turkey; Biuro Podrozy, Poland, The M.O.T. & School of Hard Knocks – Yoshiko Chuma, USA/Japan; Theatre Smith-Gilmour, Toronto, Canada; Allias, Switzerland Brazil; Theatre de la Jaquerie, France; A.i.E.P., Ariela Vidach, Italy; Momentary Fusion, London, England; Studio Players, Istanbul, Trkey; Centre for Cultural Decontamination, Belgrade, Serbia; Compagnie Karin Vyncke, Brussels, Belgium; Circus Circor, Stockholm, Sweden; La Ribot, London, England-Spain; Babylon Theatre, Skopje, Macedonia; GOH Productions – New York SAD/NOVA Production and MOT, Skopje, Macedonia; Theatre Laboratory Sfumato, Sofia, Bulgari; Studio Players, Istanbul, Turkey; LOT Theatre, Braunschweig, Germany; Random Dance Company, London, Grate Britain; Compagnie Malabar, Lunen, France; Irrwish, Vienna, Austria; False Majeure, Copenhagen, Denmark; Motus, Rimini, Italy; Metropolis Project, Berlin, Germany; Campo, Ghant, Belgium; Kinetic Theatre, Moscow, Russia; Compagnie Drift, Switzerland, National Theatre of Monte Negro, Podgorica, State Academic Drama Theatre, Kiev, Ukraine, Andrey Bagar’s Theatre, Nitra, Slovakia, Zagreb Theatre of Youth – ZeKaeM, Zagreb, Croatia; Academy/Dance Theatre, Tirana Albania; MOTUS Assoziazione Culturale, Rimini, Italia; Company Fraction, Brussels, Belgium; King’s Theatre Zetski Dom, Cetinje, Monte Negro; Compagnie du Singulier, Paris, France; Les Commandos Percu, France; Ultima Vez/Vim Vandekeybus, Brussels, Belgium; Theatre “Ljubomir Kabakchiev” Kazanlak, Bulgaria; Croatia National Theatre and Serafini, Zagreb, Croatia; Teatrul Tony Bulandra, Taragoviste, Romania; Gob Squad, Nottingham, UK; Spitfire company, Prague, Czech republic; Den Gri Theater, Sofia, Bulgaria; Theater an der Ruhr, Germany; Semola Theatre, Spain; Compagnie Alias, Switzerland; Troubleyn/ Jan Fabre, Belgium; Sud Costa Occidentale, Italy; Vortice Dance Company, Portugal, Theatre “Ulicata”, Bulgaria; Kretakor, Hungary; LitMoon, USA; Wierszalin, Poland; Kkamang, South Korea; Walker Dance Park Music, England; Argola + Anti Agni, Slovakia;Maison Dahl Bonnema & Needcompany, Belgium; Farm in the cave, Czech Republic; Via Negativa, Slovenia; Akhe Theatre, Russia; Koreja Theatre, Italy; Plasma Theatre, Switzerland; National Theatre Varna, Bulgaria & La Rose des Vents- Scene Nationale Lille Metropole National Theatre Radu Stanca Sibiu; Hungarian Theatre of Cluj, Romania, Compagnie Silviu Purcarete, France; OKT Oskaras Korsunovas, Litvania; Exos, Switzerland; Les Arts et Mouvants, France; Jo Stromgren Kompani, Tromso, Norway; Theatre de Gnnevilliers, France; KulturFabrik, Luxembourg; Svoboda Zholdak Theatre, Ukraina; Heartefakt found, Belgrade, Srbia; Cherkasy Academic Musical and Drama Theatre,T. Shevchenko (Ukraina); MKC (Youth Cultural Centre/25 maj), Skopje, Macedonia; Macedonian National Theatre; Drama Theatre, Skopje, Macedonia; Theatre of Roma people “Pralipe”, Skopje, Macedonia; Theatre Laboratory FF (Aesthetic Laboratory FF), Skopje, Macedonia; National Theatre, Bitola, Macedonia; Ballet of Macedonian National Theatre, Skopje; Turkish Theatre (Theatre o Nationalities Turkish Drama), Skopje, Albanian Theatre (Theatre of Nationalities – Albanian Drama), Skopje, Little Drama Theatre, Bitola, Faculty of Dramatic Arts, Skopje, Macedonia; National Theatre Vojdan Cernodrinski, Prilep, Non-formal Theatre Company “Quartet”, Skopje, CK theatre, Skopje; Wonderland Theatre, Skopje, Macedonia, Buden Theatre, Skopje; Theatra, Skopje; Interart Centre, Skopje, Macedonia; Theatre of Poetry Skrb i Uteha, Skopje, Macedonia; Theatre 57, Skopje; Lokomotiva, Skopje, Macedonia; Univerzalna Sala, Skopje, Macedonia; No Name Theatre, Skopje; University Euro-Balkan Skopje, Macedonia; Muta Imago, Rome, Italy; Skopje Dance Academy & Theatre, Skopje,; ESRA University, Skopje; Hartefakt fund, Belgrade Serbia; Tiyatro Kbiumpanyasi, Istanbul, Turkey, Serbian National Theatre, Novi Sad, Serbia; NICC Trajko Prokopiev, Kumanovo; La MaMa, New York, United States of America; SMBSC, Ilija Nikolovski – LUJ, Skopje, Macedonia; Tant’amati/ASBL, Bruxelles, Belgium; Loja Laboratory Theatre, Pristina, Kosovo; Children and Youth Theatre, Skopje; City Theatre Gavella, Zagreb, Croatia; Maska, Ljubljana, Slovenia; Art-Marketing, Skopje; Alias, Geneva, Switzerland; Belarus Free Theatre, London, United Kingdom; Lydia Lithos Dance Theatre, Athens, Greece; Gogol Center, Moscow, Russia; Theatre Újvidéki Színház, Novi Sad, Serbija; Mixer House Serbia; Forte Company, Hungaria; Mladinsko Theatre, Ljubljana, Slovenija; Theatre Vidy, Switzerland; Maura Morales, Cuba; National Theatre of Kosovo, Kosovo; Presern Theatre, Kranj, Slovenija; Theatre Toma Caragui Ploiesti, Romanija, Theatre Vidy, Switzerland; Mikser House, Serbia; Forte Company, Hungary; Maura Morales, Germany; Alexander Manuiloff, Bulgaria; Theater Újvidéki Színház, Serbia, Teatri Kombëtar, Kosovo, Presernovo gledalisce, Slovenia; Teatrul Toma Caragiu, Romania, Regionalna mreza akademija BALKAN, Teatar Komedija, Macedonia, Artopia, Macedonia, Collectif mensuel , Belgium, Kunstlerhaus mousonturm, croatia, Companhia Joa Garcia Miguel, Portugal, Franz von Strolchen, Germany, Iskra Shukarova, Macedonia, BUNKER, Slovenia, Petar Miloshevski, UK, Entropi Studio, Turkey, Bosnian National Theatre, Zenica, Theatre  Company Sysiphe, Korea…City Museum of Skopje; CNT Drama/ Moving Music Theatre;  #reteteatro41 и Matera-Basilicata Foundation;  Bacači Sjenki; Аnestezis Azas & Prodromos Production; Arena Ensemble; Appolo 111 Theatre; ODC Ensemble; Lokomotiva – Skopje, Zagreb Youth Theatre, Ni Gostivar Theatre; J.Hadzi-Konstantinov Dzinot, Veles; Art Media, Presvrt, Skopje; Atelje 212, Serbia, BITEF Theatre, Serbia; NT Bitola, Jugoslovensko Dramsko Pozoriste, Serbia; Theater Am Lend, Franz von Strolchen, Austria; Peripetija, Skopje; Srajevski ratni teatar SARTR, Bosnia and Herzegovina; PIC Production, Skopje; Firstborn Girl, Skopje; Ratarak, Skopje; Sctrich, Skopje; Theatre Golden Yelets, Skopje; SPAM Studio, Sofia, Bulgaria; ATO Bitola; MEDIA Artes, Skopje; Enez Deari, Skopje…